Aktuality

SŽDC plánuje pro letiště kolejovou smyčku s přímým napojením na Kladno

4. března 2019 | zdopravy.cz
SŽDC plánuje pro letiště kolejovou smyčku s přímým napojením na Kladno

Letiště Praha by se mělo na kolejích stát nikoli koncovou, nýbrž průjezdnou stanicí. Usiluje o to město Kladno, které chce přímé spojení na letiště přes Jeneček. Podporu má plán i u Správy železniční dopravní cesty.

Odkaz na článek   

SŽDC už zadala ke zpracování „Studii zaokruhování železničního spojení letiště Václava Havla do trati Praha – Letiště VH – Kladno“. Ze studie má do června vzejít návrh technického řešení tratě. „V otázce přímého napojení Kladna na Letiště Václava Havla je SŽDC v souladu s městem Kladno,“ uvedla mluvčí správy železnic Radka Pistoriusová.

SŽDC přitom dlouhodobě pracuje především na napojení letiště na Prahu. Počítá s tratí, která povede k letištním terminálům ze stanice Praha-Ruzyně přes oblast zvanou Dlouhá Míle. Na letišti by byla koncová stanice. V kombinaci s napojením na Jeneček, což je odbočka v Hostivici, by naopak vznikla velká smyčka. „Tato smyčka by umožnila přímé napojení města Kladno,“ doplnila Pistoriusová.

A Kladno o ní velmi stojí. „Toto napojení bylo přislíbeno k prověření a na konci tohoto roku na něj bude, jak věříme, vydáno souhlasné vyjádření ministerstva dopravy,” uvedla minulý týden na veřejném jednání v Kladně Anna Gamanová, předsedkyně Výboru pro územní plánování, rozvoj a dopravu kladenského zastupitelstva.

Akce už byla zařazena do investičního plánu SŽDC. Trať na letiště z Jenečku bude muset vést částečně v tunelu, bude podjíždět dálnici D6 a ranvej.

Nejde přitom o nový nápad. Už v roce 2013 odevzdala stavební společnost OHL ŽS dokumentaci k vlivu tratě na životní prostředí (EIA). Učinila tak zřejmě jako zástupce neznámého investora. V roce 2017 pak obdržela souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. SŽDC by tak teoreticky mohla toto stanovisko využít, otázka je, za jakých podmínek.

zdopravy.cz | Jan Šindelář
SŽDC plánuje pro letiště kolejovou smyčku s přímým napojením na Kladno

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

14. května 2019 | Mladá fronta DNES
Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali metro, přespolní v průzkumech obvykle volí vlak. Podle nově dokončených aktualizací studií proveditelnosti ale tento dlouholetý spor ztrácí smysl. Vlaky z pražského letiště stejně pojedou větší část trasy pod zemí a ani při přestupu na metro cestující denní světlo nezahlédnou.
SŽDC plánuje pro letiště kolejovou smyčku s přímým napojením na Kladno

Obří jeřáb nasadil na karlínský Negrelliho viadukt mostní konstrukci. Váží 169 tun

8. května 2019 | ČTK
Stavaři ve středu večer usadili s pomocí obřího jeřábu na Negrelliho viadukt v pražském Karlíně novou ocelovou konstrukci. Největší kolový jeřáb v Česku měl konstrukci, vážící 169 tun, zvedat už odpoledne, protáhly se ale přípravné práce.